Priprema podloge

Prije nanošenja sustava premaza na podove u garažama ili podzemnim parkiralištima potrebno je pripremiti podlogu. To se obično radi pjeskarenjem ili brušenjem. Time se temeljni sloj čisti i hrapavi kako bi se postigla dugotrajna veza između armiranog betona i premaza te osigurala dugotrajna funkcija cijele podne konstrukcije.

1
Pregled gradilišta i specifikacija posla

Prije pripreme podloge, odgovorni voditelj gradilišta će morati identificirati podnu površinu koja će se tretirati. On dogovara početne faze rada s obrtnicima i izvođačima i osigurava da je gradilište ograđeno kako bi se omogućilo nesmetano odvijanje radova. Osim toga, voditelj gradilišta dokumentira stanje betona i predlaže rješenja za predvidive smetnje u radu na oblazi. To uključuje npr. sanaciju pukotina i eventualnih nedostataka kroz koje oborine prodiru u parkiralište i teku na površini koju treba premazati.

2
Pjeskarenje

Podovi višekatnih i podzemnih parkirališta obično se pripremaju pjeskarenjem bez prašine (tzv. peening) prije premazivanja. To uključuje stroj za pjeskarenje koji velikom brzinom projicira male čelične kuglice na betonsku površinu. Udar uzrokuje otpuštanje i uklanjanje cementne paste, prljavštine i drugih tvari koje sprječavaju prianjanje. Mješavina kuglica i odvojenih čestica ekstrahira se usisavanjem stroja za pjeskarenje, a sastojci se zatim odvojeno prikupljaju. Čelične kuglice se recikliraju kroz stroj, dok se odvojene čestice pakiraju u vrećice za odlaganje. Pjeskarenje bez prašine štiti beton i stvara mikroskopski hrapavu površinu. Tako se povećava kontaktna površina za sustav premaza i osigurava najbolja moguća veza ljepiljenja.

3
Brušenje

U namjenski izgrađenim parkiralištima, neke podloge za premazivanje ne mogu se pripremiti pjeskarenjem – na primjer okomiti elementi (nosači, zidne baze) te kutovi i rubovi poda. U mnogim zemljama izvan Europe zapravo je uobičajena praksa brusiti cijelu površinu poda koji se premazuje. Jedna od prednosti brušenja leži u niskoj stopi uklanjanja supstrata, što pojednostavljuje strukturu potrebnog sustava premaza. Rizik brušenja je u tome što neće biti uklonjene sve tvari koje sprječavaju prianjanje, a također bi se rezultirajuća površina mogla biti pregletka. Snažan dijamantni stroj za brušenje i vrlo temeljito uklanjanje prašine od brušenja stoga su ključni za postizanje praktičnih rezultata. Tamo gdje postojeće premaze od sintetičke smole treba samo obnoviti, brušenje je uobičajena metoda koja se danas koristi za pripremu starog premaza.

4
Glodanje

Neka područja namjenski izgrađenog parkirališta možda će trebati pripremiti glodanjem. Tipične primjene uključuju uklanjanje uljem natopljenih ili na drugi način dotrajalih slojeva betona. Stari, kloridima onečišćeni estrisi i istrošeni premazi također se često glodaju i zamjenjuju. Glodane površine morat će se pjeskariti prije nanošenja novog sustava premaza kako bi se uklonila prašina i odvajajući agregati. Budući da glodanje može uključivati primjenu velikih sila i time neželjeno oštećenje betonske konstrukcije, ova se tehnika koristi samo tamo gdje je to apsolutno neophodno.

5
Osiguranje kvalitete

Odgovorni voditelj gradilišta vizualnim pregledom provjerava rezultate faze pripreme podloge i bilježi stanje u dnevnik gradilišta. Bilježi sve uočljive značajke npr. pukotine, nedostatke i curenja, s ciljem osiguranja potrebnih mjera popravka s investitorom i inženjerima gradilišta. Voditelj gradilišta zatim pokreće mjerenja za određivanje vlačne čvrstoće, hrapavosti i eventualno sadržaja vlage gornje rubne zone betona, pri čemu se izmjerene vrijednosti bilježe. Ako je sve kako treba, prihvaća radove na pripremi podloge kao završene i oslobađa površinu za provođenje radova premazivanja.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123